PUL

PUL: neperšlampantis ir kvėpuojantis ?

PUL yra poliesterio audinys su prilydyta plona membrana - taip gaunamas labai plonas ir labai elastingas audinys, sulaikantis drėgmę, bet praleidžiantis orą ir garus.

  Kaip ši medžiaga sugeba suderinti savyje dvi priešingas savybes: neperšlampamumą ir garų/oro pralaidumą? Visa paslaptis tame, jog plėvelė yra prilydyta ne ištisiniu plotu, o tik kontaktiniais taškais. Plėvelė turi mikroporas, pro kurias ir išeina drėgmė smulkiais lašeliais - garais. Jei plėvelė būtų prilydyta visu plotu, prilydant mikroporos, žinoma, užsilydytų. Tačiau prilydant mažais, pasikartojančiais ploteliais, tarp jų esančios mikroporos lieka sveikos. Iš čia kyla ir didesnė palyginti su vienkartinėmis sauskelnėmis kaina - vienkartines sauskelnes reikia pagaminti kuo pigiau, tuo tarpu daugkartinėms sauskelnėms skirti audiniai turi tarnauti kuo ilgiau.

Patikrinti oro pralaidumą galima iš PUL suformavus "balioną", stipriai jį užrišus ir po to spaudžiant/bliuškinant. Matysime, kaip "balionas" palaipsniui subliūkšta - mikroporos išleido orą.

PUL

Taip pat, medžiaginių sauskelnių atveju, garavimui padeda tai, jog PUL nėra prie pat odos, jį skiria apie 5mm sugeriančiosios medžiagos arba "sausojo" sluoksnio. Per visą šį kontūrą, einantį aplink juosmenį ir abi kojytes, drėgmė turi kelią į išorę, ir pro čia puikiai garuoja. Lyginant su vienkartinėmis sauskelnėmis, skirtumas labai akivaizdus, nes šiose neperšlampanti plėvelė ties liemeniu ir kojytėmis yra beveik betarpiškai prie odos, tad garavimui kelio nėra.

 PUL audinys buvo sugalvotas ligoninių poreikiams - kad medžiaga nepraleistų drėgmės, tačiau praleistų garus, ir ją galima būtų skalbti bei sterilizuoti aukštoje temperatūroje autoklave. Iš tiesų, skalbiant PUL 95 laipsnių temperatūroje, nenukenčia nei mikroporos, nei plėvelė, tad drėgmės sulaikymas ir garų pralaidumas nepasikeičia.

Pasiteisinus šiai naujai medžiagai, ji tapo populiari ir daugelyje kitų sričių, viena iš jų vystyklystė: medžiaginės daugkartinės sauskelnės, pervystymo paklotėliai, neperšlampančios paklodės.

Viena iš PUL atmainų yra Minky PUL.

Minky PUL - tai pūkuotas poliesterio trikotažas, laminuotas neperšlampančia specialia membrana. Pūkas yra tam, kad būtų švelniau odai (tose vietose, kur liečiasi su oda, nėra nutrynimo rizikos, pvz. ties vidinėmis šlaunų pusėmis). Jis išgautas toks plonytis, kad nepridėtų nereikalingo storio, tad jo yra tik tiek, kiek reikia, kad būtų švelnu. Membrana turi mikroporas ir yra užlydyta taškais, o ne ištisai, todėl pro jas cirkuliuoja drėgmės garai ir oras.

Minky PUL yra vienas iš puikiausių technologijų ir sveikatos apsaugos bendradarbiavimo rezultatų: jis ir nepraleidžia drėgmės, yra daug-daug-daug-kartinio naudojimo, atsparus dėvėjimuisi ir aukštai skalbimo/džiovinimo temperatūrai, leidžiantis odai kvėpuoti, paprastas naudoti, ir, nemažiau svarbu, malonus tiek kūdikiui, tiek mamai. Išsitempia taip pat smarkiai, kaip ir paprastas PUL.

Visus PUL audinius rasite čia: neperšlampantys audiniai (PUL).

Visas PUL rūšis galima taip pat naudoti ir turizme, buityje (pasisiūti iškylos patiesalus, paklotą palapinėje, vonios užuolaidas, ir pan.).


Pati PUL plėvelė gali būti kelių storių, paprastai prekės aprašymuose sutinkama sąvoka 1 MIL PUL, bei 2 MIL PUL. Pirmasis yra plonesnis, antrasis storesnis. Pas mus be atskiros pastabos visur yra 1 MIL PUL.

PUL plėvelė gali būti bespalvė, beveik perregima, arba šiek tiek matinė, arba kitokių spalvų, pvz. balta. PUL audinys naudojamas plėvele į išvirkščiąją pusę, spalvotas poliesterio audinys lieka išorėje. Tačiau pagal poreikį galima naudoti ir atvirkščiai.

Kadangi tiek poliesterio trikotažas, tiek PU plėvelė yra labai elastingi, tai ir galutinis produktas gaunasi labai elastingas - skersai tempiasi 160 % (1 m atkarpa išsitempia iki 1.6 m). Išilgai tempiasi iki 125 %. Daukartinėms sauskelnėms ypatingai reikalinga ši savybė, tada gaminys daug komfortiškesnis kūdikiui, švelniai apglunda ir apgaubia (palyginimui - vienkartinės sauskelnės yra iš visiškai nesitampančio plastiko). Daugkartinės sauskelnės gali temptis per visą plotį, o vienkartinės - tik ties lipukais.

Kitos PUL rūšys:

1) 100% medvilnės trikotažas, laminuotas PU plėvele,
2) 100% medvilnės austinė medžiaga, laminuota PU plėvele.


Medvilnės trikotažo PUL yra elastinga medžiaga, tačiau yra atsiliepimų, kad nuo medvilnės PUL plėvelę gali atšokti, ypač smarkiai tampant. Austinės medvilnės PUL nesitampo.

Kaip išsišifruoja trumpinys "PUL": "poli-uretano laminatas".